15 STRON ŚWIATA

DLA PRASY

OPIS
Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć.

„15 stron świata” stanowi próbę usłyszenia wzrokiem jego muzyki. Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość. Dotykamy dźwięk!

Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu – odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.

15 Corners of the World

BOHATER
Eugeniusz Rudnik to pierwszy w Polsce realizator muzyki elektroakustycznej. Od 1958 roku pracuje w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Związany także ze Studiem Muzyki Elektronicznej Westdeutscher Rundfunk w Kolonii. Komponuje utwory elektroniczne, poezję dadaistyczną, kolaże i miniatury. Współpracował z wybitnymi twórcami: Krzysztofem Pendereckim, Conradem Drzewieckim, Karlem Stockhausenem, Andrzejem Markowskim, Włodzimierzem Kotońskim, Bogusławem Schaefferem, Stanisławem Radwanem, Andrzejem Dobrowolskim, Arne Nordheimem. Jest laureatem wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród.

Kompozytor bądź realizator ponad 300 ilustracji muzycznych do filmów. Pod jego kierunkiem powstawała słynna "Ekecheiria” – utwór zamówiony u Krzysztofa Pendereckiego na otwarcie Igrzysk Olimipijskich w Monachium w 1972 roku. Jego kompozycja „Homo ludens” prezentowana była na wystawie sztuki współczesnej „Documenta” w Kassel. W specjalnym zbiorze światowej sztuki audiowizualnej Francuskiej Biblioteki Narodowej znalazło się 30 prac jego autorstwa. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

15 Corners of the World

OD REŻYSERKI
Nie przypuszczałam, że „muzyka robotów” może być odzwierciedleniem ludzkiej duszy. Dopóki nie spotkałam Eugeniusza Rudnika. Zaczęłam zastanawiać się nad stworzeniem filmu będącego próbą interpretacji muzyki, a nie jej ilustracją. A gdyby tak zrobić film, w którym to dźwięk prowadziłby obraz? „15 stron świata” jest moją odpowiedzią na pytanie: jak pokazać dźwięk?

TWÓRCY
SCENARIUSZ I REŻYSERIA Zuzanna Solakiewicz
Z UDZIAŁEM Eugeniusza Rudnika

ZDJĘCIA Zvika Gregory Portnoy
MONTAŻ Mateusz Romaszkan
DŹWIĘK Marcin Lenarczyk
CHOREOGRAFIA Weronika Pelczyńska
WYSTĘPUJĄ Weronika Pelczyńska, Anna Wojnarowska, Romuald Krężel, Grzegorz Sowa

PRODUCENT Marta Golba
KOPRODUCENCI Erik Winker, Andreas Brauer, Martin Roelly

ZUZANNA SOLAKIEWICZ - REŻYSER
Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała reżyserię filmową w Sam Spiegel Film & TV School w Jerozlimie i w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka esejów historycznych i antropologicznych. W 2009 roku wyreżyserowała przedstawienie dla dzieci „Wielka kariera krowy Andżelajny”. Autorka filmów dokumentalnych prezentowanych na międzynarodowych festiwalach „Kabaret Polska” (2008), „Tak, to jest” (2010), „Jorcajt” (2012).

MARTA GOLBA - PRODUCENT (PL)
Absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Katowicach oraz Podyplomowych Studiów Coachingu w Laboratorium Psychoedukacji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Współpracowała z Działem Produkcji w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i z OTTER FILMS Anna Wydra. W 2011 roku założyła własną firmę ENDORFINA studio. Ukończyła międzynarodowe warsztaty: Ex Oriente (2011,2013), Studio Nowe Horyzonty (2012), Emerging Producers (2012), DOK.Incubator (2013).

ERIK WINKER - KOPRODUCENT (GER)
Studiował produkcję telewizyjną I reżyserię filmową. W 2008 roku wspólnie z Andreasem Brauerem i Martinem Roellym założył firmę produkcyjną HUPE Films. Producent wielu filmów dokumentalnych, m.in. dla WDR, ZDF, ARTE, SF, YLE, TVE, BBC. Wykłada w szkołach filmowych i prowadzi liczne warsztaty. Członek zarządu Filmbüro NW i członek EDN.

O ENDORFINA STUDIO
Specjalizujemy się w produkcji filmów przeznaczonych zarówno na rynek kinowy, jak i telewizyjny. Bacznie śledzimy zmiany na rynku filmowym, dzięki czemu wciąż znajdujemy nowe możliwości finansowania, dystrybucji i promocji naszych projektów. Regularnie bierzemy udział w międzynarodowych warsztatach, pitchingach i targach branżowych. Założycielka firmy, producentka Marta Golba, współtworzy od lat środowisko filmowe, które wyznacza nowe drogi filmowe. Czerpiąc z tradycji polskiego filmu nieustannie zdobywa nowe doświadczenia na polu międzynarodowym. Wraz z Martą Bacewicz, kuratorką i koordynatorką projektów w narodowych i międzynarodowych instytucjach kultury, łączą różne doświadczenia z obszaru kultury i sztuki, by kompleksowo zająć się każdym projektem.

KONTAKT
Marta Golba: mgolba@endorfinastudio.com
Erik Winker: ew@hupefilm.de

Marta Bacewicz - promocja & komunikacja
tel. +48 502 099 080
mbacewicz@endorfinastudio.com

ZOBACZ TEŻ
www.15corners.com
www.facebook.com/15corners www.endorfinastudio.com
www.facebook.com/endorfinafilmstudio
www.hupefilm.de

DANE TECHNICZNE
czas trwania: 79’
format: 16mm/HD
dźwięki: 5.1
język: Polski
napisy: Angielskie lub Niemieckie
nośniki: DCP, HD CAM, BLU RAY, DVD
premiera: 2014

PRODUCENT EndorfinaStudio
KOPRODUCENCI
WSPÓŁFINANSOWANIE

PRESSKIT DO POBRANIA